Дарение на недвижим имот
Какво е дарение?
Законът определя дарението като „договор, с който дарителят отстъпва веднага и безвъзмездно нещо на дарения, който го приема“ – чл. 225 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
Дарението е договор, тъй като „е съглашение между две или повече лица за създаване, уреждане или погасяване на граждански права и задължения.“ В случая има съглашение/съгласие на две лица (дарител и дарен) въпросният недвижим имот да премине в собственост на дарения. Тяхната воля е единна.
Дарителят отстъпва „веднага“ т.е. в момента на извършване на дарението, а не в друг бъдещ момент, защото в противен случай дарението не произвежда действие. Аргумент в полза на това твърдение е и уредбата на чл. 226 от ЗЗД – „Обещанието за дарение не произвежда действие“.
Единствено имущество, което е собственост на дарителя към момента на дарение, може да бъде предмет на прехвърлителната сделка. Ако например дарителят „дари“ имот, който все още не е закупил или придобил по друг начин, но има намерение/желание това да стане в близкото бъдеще, то това „дарение“ е нищожно. Нищожното дарение се третира от законодателството като правно нищо – все едно не съществува, и оттам – не произвежда действие и последици. При него нито дарителят прехвърля това, което иска да придобие, нито дареният става собственик.
Дарението трябва да бъде „безвъзмездно“. При извършването му дарителят не следва да очаква финансова облага, а да бъде с ясното съзнание, че прехвърля собствеността си без да получи насрещно заплащане на каквато и да е сума, или да очаква от дарения да поеме финансово задължение в полза на дарителя.
Дарение с тежест
Правото предоставя възможност да се извърши дарение с тежест. При него договорът за дарение вече е двустранен, което означа, че всяка страна има насрещни права и задължения. Целта на такова дарение е дарителят да сключи договора с уговорката, че ще прехвърли на дарения собствеността върху недвижимия имот, но срещу задължението на втория (дарения) да даде нещо, извърши нещо или да не извършва нищо. Но тази тежест трябва да бъде възможна т.е. задължението, което поема дареният, да може да бъде обективно изпълнимо от него. В противен случай законът прогласява дарението за нищожно и не произвежда действие.
Дарителят разполага с правото, при неизпълнение на тежестта, да иска разваляне на договора по реда на чл. 87 от ЗЗД, тъй като „Когато длъжникът (дареният) по един двустранен договор не изпълни задължението си поради причина, за която той отговаря, кредиторът (дарителят) може да развали договора, като даде на длъжника подходящ срок за изпълнение с предупреждение, че след изтичането на срока ще смята договора за развален.“
Освен в гореизброените случаи, нищожно е и дарението, когато то или мотивът, единствено поради който то е направено, са противни на закона или на добрите нрави. Под „добри прави“ законодателят разбира морал.
Какви са последиците на нищожно дарение?
При прогласяване на договора за дарение за нищожен от съда, се възприема, че последиците от прехвърлителната сделка не са настъпили – дареният не е станал собственик на дарената вещ. Ако той е ползвал/служил си е с вещта като със своя, то той го е направил в качеството на несобственик и съответно дължи обезщетение на собственика за времето, през което собственикът е бил лишен от възможността си да ползва вещта.
Кой може да бъде дарител и дарен?
Дарител може да е всяко дееспособно физическо лице, собственик на недвижимия имот. Това е лице, което е навършило пълнолетие (дарение, извършено от непълнолетен, е нищожно), психически здраво е и не е ограничено от съд в способността си да извършва правни действия. Дарител може да бъде и юридическо лице. И в двата случая лицето-дарител може да се представлява посредством пълномощно.
Дарен може да бъде всяко лице, независимо дали е навършило пълнолетие, стига да бъде надлежно представлявано в случай, че не е навършило 18 години.
Кои са необходимите документи?
Документите за осъществяване на дарение трябва да отговарят на същите изисквания като при продажба – документ за собственост, с който дарителят да докаже, че е действителният собственик на дарявания имот, скица/схема, данъчна оценка, строителни документи при необходимост, както и други документи, които са специфични за конкретния случай.
Ако имате въпроси, не се колебайте да се свържете с нас за консултация.
Какви са разноските за прехвърляне чрез дарение?
Разноските по нотариалното производство обикновено се поемат от дарителя, но не съществува забрана те да бъдат поделени (между дарителя и дарения).
При дарение са дължими следните такси:
Нотариалната такса се определя съобразно материалния интерес
*Следва да имате предвид и че върху нотариалната такса се начислява ДДС, тоест към същата следва да прибавите 20%.
Такса Местен данък
Тази такса се определя съгласно наредбата на съответната община, в коя се извършва дарението, затова нейният размер може да варира, като от значение са и лицата, които участват в дарението:
-
Не се дължи (0%) – при дарение между роднини по права линия (родители, деца, внуци) и между съпрузи
-
0.7% - при дарение между братя и сестри и техните деца;
-
5% - при дарение между лица, извън посочените по-горе
Моля, да се вземе под внимание, че посочените по-горе размери се отнасят за гр. София.
Такса Вписване
Тази такса се дължи към Агенция по вписванията и в размер на:
-
0,1% от материалния интерес (цената на имота)
За консултация и съдействие за целия процес по дарение на недвижим имот - свържете с нас още днес посредством нашите контакти.
Ако желаете да се информирате какви са разноските при продажба на недвижим имот, можете да го направите тук, както и да използвате нашия калкулатор за тяхното по-лесно изчисление.