top of page
Accountant
Какви такси трябва да предвидя при покупка на имот?

Покупката на имот е сериозна инвестиция, с оглед което и по-голяма част от купувачите използват банков кредит и същевременно всички свои спестявания. Това, което пропускат обаче е, че когато определят своя бюджет, трябва да вземат предвид и дължимите такси, които са задължителни.

1. Нотариална такса

А) Договорите за прехвърляне на собственост и учредяване на вещни права се извършват задължително във форма на нотариален акт (чл. 18 ЗЗД). Съответно за осъществяване на нотариалната сделка следва да бъде заплатена нотариална такса.

Нотариалната такса се определя съобразно материалния интерес (при покупка това е цената на имота, посочена в нотариалния акт)

 

​​

*Следва да имате предвид и че върху нотариалната такса се начислява ДДС, тоест към същата следва да прибавите 20%.

Б) В случай, че имотът се закупува посредством ипотечен кредит, следва да се съобрази и дължимата нотариална такса за учредяване на ипотека.

Ако ипотеката е договорна, същата се учредява във формата на нотариален акт и за нея се заплаща нотариална такса, определена съгласна таблицата по-горе, като материалният интерес в случая е размерът на кредита (възможно е имотът да струва 300 000 лв., но кредитът да е само за 200 000 лв., тоест тази сума ще бъде посочена в ипотеката и върху нея ще бъде определена нотариалната такса).

Ако ипотеката е законна, същата се учредява с молба с нотариална заверка на подписа, а нотариалната такса се определя отново върху материалния интерес (размера на кредита), но представлява 50% от нотариалната такса, определена съгласно таблицата по-горе.

Имайки предвид, че нотариусът може да начисли допълнителни такси за издаване на преписи, снабдяване с удостоверение за тежести и др., препоръчваме да сте подготвени с допълнителни 100-200 лв.

 

2.Такса вписване

 

Нотариалните актове подлежат на вписване в Агенция по вписванията.

А) Дължимата такса е 0,1% от материалния интерес (цената на имота).

 

Б) Ако се учредява ипотека, независимо законна или договорна, за вписването на същата отново се дължи такса за вписване в размер на 0.1% от материалния интерес, посочен в ипотеката.

 

 

3.Местен данък

 

При придобиване, купувачът дължи местен данък. Същият се определя с Наредба от съответната община, в която се намира имота.

 

За градовете София, Пловдив, Варна, Бургас, Стара Загора, Велико Търново, Търговище, Монтана, Сливен и Добрич,.

 

Таксата обаче може да бъде определена и в друг размер, например:

За гр. Плевен – 2,85%

За гр. Русе – 2,7%

За гр. Шумен – 2,6%

За гр. Враца – 2,5%

За гр. Разград – 2,4%

(посочените размери на местния данък в изброените общини са актуални към 03.08.2024г.)​

 

4. Комисионна на брокер

 

Ако сте осъществили сделката посредством услугите на брокер, дължите и комисионно възнаграждение на същия. Размерът зависи от сключения договор за посредничество.

 

По-голямата част от брокерите изискват комисионна в размер на 3,6% с ДДС от стойността на имота.

 

5. В заключение може да бъде разгледан следният пример:

 

В случай че сме избрали имот на стойност 300 000 лв. и купувачът ще финансира покупката с ипотечен кредит в размер на 200 000 лв., обезпечен с договорна ипотека, дължимите такси биха били както следва:

Нотариална такса:

А) За продажбата

(300000лв. - 100000лв.)х0,2% + 730,50лв. = 1130,50 лв., към което прибавяме ДДС (20%) или

Б) За договорна ипотека

(200000лв. - 100000лв.)х0,2% + 730,50лв. = 930,50 лв., към което прибавяме ДДС (20%) или

Такса за вписване

А) за продажба

300000х0.1% =

Б) за ипотека

200000х0.1% = .

*Обикновено нотариалната такса и таксата вписване възлизат на около 0.5% от стойността на имота или 1% (в случай на учредяване на ипотека).

Местен данък

300000х3%= 9000 лв.

Комисионна на брокер

300000х3,6%= 10 800 лв.

 

Общо: 22 773,20 лв.

 

               *При съобразяване на разходите, следва да имате предвид и че посочените разходи са дължими най-късно в деня на сключване на нотариален акт, тоест преди отпускане на ипотечния кредит, което значи че не може да разчитате на него, а следва да набавите сумата с лични средства или потребителски кредит.

               Имайте предвид и че банките обикновено изискват самоучастие, което в зависимост от вида строителство и оценката на имота варира от 10-15% (тухла, ЕПК) до 30-35% (панел). Тази сума следва да бъде заплатена от купувача най-късно в деня на сключване на нотариален акт (но отново преди отпускане на ипотечния кредит).

               С оглед изложеното, преди да определите бюджетът Ви за покупка имот, имайте предвид, че следва да разполагате с около 7,6% - дължими такси и между 10 и 35% самоучастие.

               Важно да бъде отбелязано е, че съгласно чл. 186 от ЗЗД разноските за договора и другите разходи във връзка с прехвърляне на собствеността на недвижими имоти, се заплащат от страните по равно. Разпоредбата обаче не е задължителна, с оглед което страните могат да се договорят друго.

               За удобство, може да изчислите дължимите от Вас такси с поместения на Сайта калкулатор.

               При допълнителни въпроси и нужда от съдействие, не се колебайте да се свържете с нас в раздел контакти.

Таблица разноски.png
bottom of page